Кожна школа має свою історію. Історію, творцями якої були вчителі і учні. Досліджувати шлях, що пройшла кожна школа, справа нелегка. Микулинецька загальноосвітня школа I-III ступенів розташована по вулиці 8-го Березня в смт.Микулинці Теребовлянського району Тернопільської області.
В кінці XIXстоліття в Микулинцях існувала чотирикласна школа, заснована у 1846 році. Навчання велося польською мовою. Довголітнім управителем цієї школи за Австрії був українець Антін Рибачок (1846 - ___).
Після його смерті директором школи був теж українець Володимир Белев (___ - 1921) – добрий педагог, приятель дітей. В 1909 році в Микулинцях була чотирикласна школа, в якій навчались 98 учнів-українців та працювало 7 вчителів. За Польщі була семикласна школа з польською мовою навчання. Після смерті директора В. Белева в 1921 році управителями школи були вже виключно поляки, а української мови як предмету навчали євреї.
З 1921 по 1957 рік Микулинецькою школою керував А.С.Божко. Також є згадки про директора в 1941 році (мабуть під час війни) Івана Декайла. Зі спогадів першої випускниці школи Марії Йосипівни Рибак (Шкільнюк) ми дізнаємося, що перше приміщення школи знаходилось в центрі міста (зараз це приміщення магазину по вул. Грушевського). Через те, що кожного року збільшувалась кількість учнів школі дали ще одне приміщення за мостом біля річки (тепер там приватні будинки). На початку 50-х років дали під школу будинок графині (зараз там знаходиться обласна фізіотерапевтична лікарня), там навчалися учні 5-10 класів.
Директорами окрім перерахованих вище були
- Домбрович Іван (1951-1952)
- Сіренко Григорій Іванович (1957 – 1961)
- Любченко Степан Петрович (1961 – 1973)
- Шкільнюк Богдан Йосипович (1973 – 1978)
- Мамрош Володимир Дмитрович (1978 – 1983)
- Скавронський Валерій Броніславович (1983 – 1997)
- Чевжик Анатолій Якович (1997-2016)
- Шафранська Зоряна Степанівна (з 2016)
Значно більше інформації є про функціонування Микулинецької школи після II Світової війни.
1960 – 1970
в 1962 році, коли ліквідували Микулинецький район, під початкові класи віддали нове приміщення колишнього райкому Компартії. В цьому приміщенні навчаються початкові класи і сьогодні.
У жовтні 1966 року відкрилися двері нової школи, яка була побудована на пустому місці, і тому з перших днів навчання вчителі та учні під керівництвом директора школи Любченка С. П., заступника Штен Г.О., біолога Закліцької А.А. працювали над її озелененням. Схили тераси встеляли дерном, садили дерева, кущі. Педагоги обладнували кабінети.
В 1967 році в центрі подвір’я посаджена красуня-ялинка. І по сьогоднішній день продовжується традиція озеленення селища та його околиць школярами.
Далеко за межами України був знаний оркестр тірольських інструментів (керівник Ляхович М.Д.), в школі працювали два учнівські хори (керівник Олексій М.П.).
1970 – 1980
Школа перейшла на кабінетну систему навчання, було обладнано другий кабінет фізики, лінгафонний кабінет англійської мови, стадіон. Вдосконалювався навчально-виховний процес. Постійно працював вчительський хор. Великою популярністю користувався ансамбль сопілкарів „Дударик” (керівник Трач Н.П.). Був організований духовий оркестр.
1980 – 1990
Педколектив працював над покращенням якості навчання та виховання. Вдосконалено більшість навчальних кабінетів, створено нові, переоформлено школу, обладнано спорткомплекс для 1-4 класів. В 1984 і 1985 роках школа займала друге місце серед шкіл району по підготовці до нового навчального року.
З 1986 року була організована продуктивна праця учнів у колгоспі „Надзбруччя”, ЛМЗ, фабриці „Медобори”.
В 1989 році створено в районі Товариство української мови ім.Т.Шевченка, активними учасниками якого були учні та вчителі Микулинецької школи.
1990 – 2000
Зусилля шкільного колективу були спрямовані на реалізацію завдань відродження української національної школи.
Створена кабінет народознавства (Олексій М.П.). Учні вивчали курси основ християнської моралі, народознавства, а згодом українознавства.
Гостями школярів були письменники Д.Павличко, Б.Бастюк, Г.Гардасевич, Р.Гром’як, В.Шевчук, профессор Я.Мельничайко.
В 1996 році школа отримала ліцензію на впровадження освітньої діяльності з наданням повної загальної середньої освіти на рівні державних стандартів. У 1997 році школа переведена на централізоване газове опалення. У 1999 р. Микулинецька школа переведена на однозмінне навчання.
2000 – 2010
У 2000 році в школі введено 12-ти бальну систему оцінювання рівнів навчальних досягнень учнів. Педколектив працює над покращенням якості знань. Учні школи є призерами і переможцями районних, обласних і всеукраїнських олімпіад, міжнародного конкурсу знавців української мови ім. П. Яцика, спортивних змагань різного рівня.
З 2004 року налагоджені міжнародні зв’язки між педагогічними колективами Микулинецької школи і школами Польщі.
В школі діє два кабінети інформатики, один з яких обладнано сучасними комп’ютерами і підключено до мережі Інтернет.
У 2006 році під редакцією учениці 11-го класу Дичко Христини почався випуск шкільної газети „Крапка”. Упродовж 2008-2009 років "Крапка" отримала ряд нагород районного, обласного та всеукраїнського рівня.
З 2008 року школа отримала автобус для організованого підвозу учнів з навколишніх сіл до навчального закладу.
У 2015 році на подвір"ї школи було офіційно відкрито та освячено капличку Матері Божої, а вже на наступний 2016 рік, завдяки втіленню державної програми децентралізації влади та утворення Микулинецької громади Микулинецькій школі було надано статус опорної школи, що забезпечило значне вливання коштів на оновлення обладнання та матеріальної бази школи. Цього ж року було підключено водопостачання до нової центральної водогінної траси.
Школа бере участь у вихованні життєво-компетентної особистості, що здатна відповідати не тільки за себе, але й за оточуючих, бути справжнім патріотом, громадянином своєї держави.
Матеріал підготовлений бібліотекарем школи Товарницькою Н.А.